SCADA Programlama
Bilgisayar ve HMI üzerinde kullanıcıların en kapsamlı ve en kolay şekilde arayüze ulaşmalarını ve kontrol etmelerini sağlamak amacıyla yapılan sistemin grafik çalışmasıdır.

SCADA Sistemi Nedir?

Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA“Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılmaktadır. SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlarla izlenebildiği bir sistemdir ve temel olarak bir yazılımdır. Tek bir cihazdan kullanılabileceği gibi ağ bağlantılarıyla birden fazla bilgisayar ve taşınabilir cihazla kontrol ve izleme yapılabilir.
 
 İletişim Protokolleri

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan birçok cihaz bilgisayarlara veya birbirlerine bağlanabilmek için EIA standartları olan RS-232RS-422 ve RS-485 kullanmaktadır.


Kontrol Birimleri


Ana PLC, yardımcı PLC’ler, elektronik koruma ve kilitleme sistemleri, motor kontrol üniteleri başlıca kontrol birimleridir. En önemli bölüm olan Ana PLC tüm sistemi kontrol altında tutar. Bu yüzden belli başlı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler;
 
► Birden çok master istasyona ayrı iletişim kanallarından aynı anda konuşabilmelidir.
► RS-232RS-485 fiziksel iletişim katmanında, bakır ve fiber optik fiziksel ortamlarda, birden çok protokol ile haberleşebilmelidir.
► Kolaylıkla genişleyebilme, konfigüre edilebilme ve bakım yapılabilme özelliğine sahip olmalıdır.
► Kendi testlerini yapabilmeli, oluşan arızaları hem kendi üzerinde, hemde SCADA merkezini uyaran bir yapıya sahip olamalıdır.
► Arızalı bir modülü değiştirirken enerjinin kesilmesini gerektirmeyen bir donanım yapısı söz konusu olmalıdır.

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇİN

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.